ORTAKÖY'DE RESTORAN

BİLGİ

Ortaköy’de bir Osmanlı Mutfağı Restoranı…

Proje, Ortaköy Vapur İskelesi Sokak üzerinde, yakın zamanda yenilenmiş, otel olarak kullanılan tarihi bir binanın zemin katında hizmet verecek bir restoran için tasarlanmıştır. Yapının cephe aldığı Vapur İskelesi Sokak ve çevre sokaklar bölgedeki sosyal yaşamda önemli bir yer tutar ve uluslararası bir odak olan Ortaköy Büyük Mecidiye Camii ile sonlanan bir aks oluşturur. Bu anlamda, alanda önemli bir yaya hareketliliği oluşmaktadır.

Yapı zemin katını restoran ve otel için paylaştırmaktadır. Bu yüzden tasarımın ana cadde cephesi üzerinde otel girişine özel; fakat restorandan görsel bağı kesilmemiş bir otel girişi bölümü ayrılmıştır. Otelin à la carte restoran ve kahvaltı servisi için de kullanılması istenen restoran bölümü, Osmanlı mutfağının güncel olarak yorumlarını servis edecek, aynı zamanda önemli bir bar olarak da işleyecektir.

Mekân Kurgusu

Restoranın servis edeceği Osmanlı mutfağı, mekân algısı, ornamentasyon ve aydınlatma açılarından güçlü referanslar içeren bir temadır. Öte yandan, restoran için tasarlanan mekânlar mümkün olduğunca servis edilen eserleri ve ziyaretçileri ön plana çıkaracak bir fon gibi, sadeleştirilmiş bir yorumdan hareketle geliştirilmiştir. Temel olarak restoranın mekân kurgusu 3 ana kısımdan oluşur: karşılama bölümü, iskele sokak salonu (üst salon) ve bar salonu (alt salon).

Karşılama bölümü, restoranın bağımsız girişinin karşısında, şarap koleksiyonunun sergilendiği özel bir duvar ve rezervasyon masasının bulunduğu bölümdür. Yoğun kullanım olan günlerde, ziyaretçilerin sıkılmadan ve restoranın işleyişini etkilemeden bekleyebilecekleri bir alan yaratır. Zemin ve duvarlarda koyu renkler tercih edilerek servis bölümlerinden farklı, daha ağır bir mekân hissi yaratılmıştır.

İskele Sokak salonu, adını aldığı sokak cephesiyle ilişkilenen bölümdür. Karşılama bölümünden 5 basamak ile ayrılan bu bölüm, otel girişinden fiziksel olarak ayrılmayı sağlayan bölme duvarlar ile sınırlanmıştır. Öte yandan bu duvarlarda mekânın bütünlüğünü koruyacak şekilde kademeli görsel temasa izin veren perfore bir desen kullanılmıştır. Bu sayede, otelin kahvaltıları ve à la carte ihtiyacına hizmet edebilecek şekilde otel kullanımıyla birleşebilmektedir.

Bar salonu, restoranın bar servisinin de bulunduğu ikinci servis alan alanıdır. Diğer salonlar gibi burada da yarı geçirgen duvarlar kullanılarak mekanın akıcılığı sağlanmıştır. Restoranın ölçeği ve çevre yapıların açıklık oranları göz önünde bulundurularak cephe doğramaları ince birimler halinde dilimlenmiştir. Kullanılan koyu renk çerçeveler, odağı cam alanlara yönelterek restoran mekânlarının dış mekanlar ile ilişkilenmesine, böylece restoran alanının algısının genişletilmesine olanak verir.

Restoran tasarımında kullanılan malzemelerin, restoranda üretilen eserlerin önüne geçmeyecek şekilde yalın, öte yandan tematik çerçeveyi hissettirecek karakterde olmasına dikkat edilmiştir. Yemek yenilen salonlarda açık tonda düz seramikler kullanılmış, karşılama bölümünde ise daha durağan bir atmosfer için aynı malzemenin koyu tonları tercih edilmiştir. Mekanları bölen ayırıcı duvarlar geometrik desenler ile perfore edilerek otantik bir atmosfer sağlanmış ve gölge oyunları yaratılarak mekân zenginleştirilmiştir. Osmanlı gastronomi kültüründe önemli bir yer tutan “kaşık” öğesi,* dolaylı aydınlatılan özel ahşap, bakır ve cam sergiler ile perfore duvar deseni içine entegre edilmiştir. Restoranın en önemli alanlarından birini oluşturan bar duvarında, bakır malzemesi çağdaş çizgiler ile kendi başına bir odak yaratacak şekilde öne çıkmaktadır.

Restoranın aydınlatmasında eski ampullerin yeni bir yorumunu içeren, fazla ön plana çıkmadan mekân bütünlüğüne katkıda bulunacak armatürler kullanılmıştır. Ahşap çerçeveler içinden inen aydınlatma birimleri, günün farklı zamanlarında tavanda ilgi çekici desenler oluşturur. Karşılama bölümü aydınlatması, demir bir kiriş arasından alçalan 25 “kandil”in kullanıldığı, dış mekândan servis alan mekânlara geçişte ara bir aydınlanma seviyesine olanak veren bir avize ile sağlanmıştır.

 
KÜNYE

Yer: İstanbul, Türkiye

Yıl: 2014

Program: Rekreasyon; Gastronomi

Proje Alanı: 210m²

Sorumlu Ortak: Onur Özkoç

Tasarım Ekibi: Hakan Şanlı, Farzad Golghasemi

GÖRSELLER
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık

Ortaköy'de Restoran
Ortaköy'de Restoran

© 2014 Motto Mimarlık